Breton Table Lamp
Call for Price
Porter Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest, & Lumbar
"*" indicates required fields
SKU:
B3865-63L
Category: Sofas
Tags: Brown, Fabric:, Flexsteel, Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining, Reclining, Sofas
Description
Sink into the effortless comfort of the Porter power reclining sofa. A blend of refined design and everyday luxury. Available in supple leather or soft fabric upholstery, each piece invites you to unwind with independently adjustable recline, headrest, and lumbar support tailored to your perfect position. Thoughtfully contoured seats embrace you in all the right places, while the signature Flexsteel Blue Steel Spring™ system ensures unwavering support that stands the test of time. From quiet evenings to slow Sunday mornings, the Porter sofa turns every moment into something a little more indulgent.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Porter |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Product Weight | 296 lb |
| Carton Volume | 71.750 |
| Carton Weight | 296.000 lb |
Additional information
| Weight | 296 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Collection | Porter |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Porter Fabric & Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Porter |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Porter Fabric & Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrest, & Lumbar
| Weight | 288 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 74 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Porter |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Porter Fabric & Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 62 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Porter |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Porter Fabric & Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest, & Lumbar
| Weight | 296 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Porter |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Porter Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Collection | Porter |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Porter Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrest, & Lumbar
| Weight | 288 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 74 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Collection | Porter |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Porter Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 62 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Collection | Porter |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Related products
Craftmaster Essentials Sofas
New Traditions Sofas
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.