Chairside Table
Call for Price
Dwyer 42-inch Round Dining Table - 801-Coast
Call for Price
Reverie By EQ3 Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
The Reverie by EQ3 boasts classic mid-century modern style with button-tufted seating and back. It’s causal yet stylish appeal is perfect for relaxing and lounging, with its comfortable seating and tapered wooden legs.
Product Details
| Cover | All Palliser Leather Matches |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leathers |
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Depth | 27.00 |
| Features | Espresso finish |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 36.00 |
| Seating | Attached seat cushions feature a high-resiliency, high density foam core with a polyester wrap. Cushions are fully attached to the frame and cannot be removed. |
| Seating | Loose back cushions feature a high-quality foam core with a polyester wrap. Cushions are not attached to the frame and can be easily removed. |
| Seating | Seat suspension features heavy gauge sinuous springs, engineered to provide premium comfort and endurance |
| Seating | Back suspension features sinuous springs to provide premium comfort and support |
Additional information
| Dimensions | 27 × 88.5 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Collection | Reverie By EQ3 |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Design Options – F9 Sofas
Studio C Essentials Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.