Reynolds Tufted Sofa
Tuxedo-style sofa with biscuit-tufted tight seat and back, and arms level with the back for a tailored silhouette. Plush yet structured seating anchors modern living rooms.
"*" indicates required fields
The sleek geometry of a classic tuxedo-style sofa is enjoying a rebirth in our Reynolds Sofa. Its lushly padded arms, the same height as the back, embrace an interior that’s plush with biscuit tufting. Echoing the sofa’s squared-up frame, the right angles and clean lines of the tufting on the tight seat and back provide delicious comfort as well as modern styling. Choose from a range of Bassett fabrics and leathers to customize your neo-classic Reynolds sofa. Matching Reynolds Ottomans are available in-store.
| Weight | 174 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 96.5 × 30 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern |
| Collection | Reynolds |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
New Traditions Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.