Alistair Buffet Lamp
Call for Price
Crossbuck Live Edge Dining Table with Extendable Leaves
Call for Price
Rio Fabric Power Reclining Sofa
"*" indicates required fields
Description
Gather the troops for a fun night in or stretch out solo with the spacious, supportive Rio Power Reclining Sofa. When you’re ready to recline, one touch of the power control with USB charging port on either arm gets everyone into the comfort zone. Plush divided back cushions bolster your neck, back and lower lumbar, while inset padded arms have a refined look and take pressure off your forearms. Top it off with our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ that ensures a pleasing mix of flexibility and firmness as you sit, and you’ve got a power reclining sofa that’s built to last.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 62.600 |
| Carton Weight | 255.000 lb |
| Product Weight | 255 lb |
Additional information
| Weight | 255 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Detail Color | null |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Rio Fabric Power Recliner
Rio Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Rio Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Storage |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Storage |
Related products
Craftmaster Essentials Sofas
Design Options – F9 Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.