Rio Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Enjoy a relaxing evening with family and friends with the Rio Power Reclining Sofa with Power Headrests, available in premium leather upholstery. Keep comfy using the power control in either arm, which independently adjusts the recline and headrests. Built-in USB charging ports in either arm mean you don’t have to worry about your phone dying as you stream content. Great for gaming or movie marathons, the sofa features divided back cushions that cradle your neck, back and lower lumbar, and inset padded arms that support your forearms. It’s an experience built to last with our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, which offers a just-right mix of flexibility and firmness as you sit.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 62.600 |
| Carton Weight | 279.000 lb |
| Product Weight | 279 lb |
| Weight | 279 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Collection | Rio |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Rio Fabric Power Recliner
Rio Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Rio Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Storage |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Storage |
Related products
Studio C Essentials Sofas
New Traditions Sofas
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.