Rio Leather Power Reclining Sofa
"*" indicates required fields
Experience the look of leather and the feel of high-end ergonomic seating with the Rio Power Reclining Sofa. Available in over 50 options of our premium leather, this sofa has a luxurious aesthetic that will last. To recline, simply touch one of the power controls on either arm. Both feature USB charging ports that will keep devices powered up for streaming. Divided back cushions bolster your neck, back and lower lumbar, while inset padded arms have a contemporary look and take pressure off your arms. Add to the mix our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ that ensures a pleasing mix of flexibility and firmness as you sit, and you’ve got a power reclining sofa that’s built to last.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Power, 3-Cushion, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 62.60 |
| Carton Weight | 255 lb |
| Product Weight | 255 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 255 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Leather, Power, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Rio Fabric Power Recliner
Rio Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Storage |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
| Weight | 268 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
| Weight | 228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Rio Fabric Power Reclining Sectional
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rio Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Related products
Design Options – F9 Sofas
Studio C Essentials Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.