
Shaker Full Slat Bed - 61243
Call for Price
Margaux Accent Chair - Special Order
Call for Price
Soft Haven Sofas
"*" indicates required fields
Description
At only 81 inches wide, this style is a perfect fit in smaller spaces, but the seating area still has plenty of room for everyone. The uniquely slender cap arms give a tailored, finessed look, while the French seaming and casual back pillows feel casual and welcoming. This style features our Super Soft Blend Down cushions and backs as well as flanged LuxDown toss pillows for the ultimate in billowy softness. Also available as a bench-seat sofa. Also available are the matching loveseat, chair, swivel chair, and ottoman. Also available with a removable slipcover as style 9437.
Product Details
| Back Type | Loose Knife Edge |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Driftwood |
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 20.0 |
| A Pillow Height | 19.0 |
| Style Arm Height | 26.0 |
| Style Seat Height | 20.0 |
| Style Between Arms | 22.0 |
| Style Cubes | 75.0 |
| Style Units | 135.0 |
Additional information
| Dimensions | 39 × 81 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Studio C |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Soft Haven |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Soft Haven Chairs
Soft Haven Chairs
Soft Haven Ottomans & Poufs
Soft Haven Ottomans & Poufs
Related products
Studio C Essentials Sofas
Studio C Essentials Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.