
Cocktail Ottoman 31300
$1,240.00 Original price was: $1,240.00.$778.99Current price is: $778.99.

Atwood Chest 3 Drawer
$3,441.00 Original price was: $3,441.00.$2,158.99Current price is: $2,158.99.
Soft Haven Sofas
"*" indicates required fields
Description
Tradition and Today blend together seamlessly in this classic smaller scale sofa. At only 80″ long, it’s perfect for smaller spaces. It features loose box border backs and plush Super Soft Blend Down seat cushions and backs for extraordinary comfort, as well as two Luxdown toss pillows and one kidney pillow for a welcoming touch. Sock arms and tapered legs compete the familiar, pulled- together look of this beautifully tailored sofa. Also available – matching loveseat, chair and ottoman. Also available as a sectional. Also available in a longer 86″ length, 717450BD, or a 2 seat 86″ length, 717454BD.
Product Details
| Back Type | Loose Box Bdr |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Greige |
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 20.0 |
| A Pillow Height | 20.0 |
| Kidney Pillow Count | 1 |
| Kidney Pillow Width | 22.0 |
| Kidney Pillow Height | 12.0 |
| Style Arm Height | 26.0 |
| Style Seat Height | 20.0 |
| Style Between Arms | 23.0 |
| Style Cubes | 65.0 |
| Style Units | 145.0 |
Additional information
| Weight | 58.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 80 × 38 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Cream |
| Style | Casual |
| Collection | Soft Haven |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Soft Haven Chairs
Soft Haven Chairs
Soft Haven Ottomans & Poufs
Related products
Studio C Essentials Sofas
Studio C Essentials Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.