Somers Leather Track Arm Reclining Sofa
Power reclining leather sofa with zero-gravity positioning and a built-in USB port for convenient device charging.
"*" indicates required fields
Zero-gravity relaxation never looked so good! Recline in modern style with the Somers leather reclining sofa, whose casual track arms, removable box back pillows, and wide, low-block legs transform to reclining bliss with the touch of a button. The back pillows can be fluffed and repositioned, while “frame-within-a-frame” construction allows you to place and use a Somers leather reclining sofa anywhere in your space while still fully accessing its reclining capabilities. Choose from three seat cushion comfort options and a vast range of leather and fabric offerings. You can also opt for a battery pack. Somers puts you on track for the ultimate in personalized style and comfort.
| Weight | 384 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 88 × 41.5 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dove Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Somers |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Somers Leather Track Arm Power Zero Gravity Wall Recliner
Somers Leather Track Arm Reclining Sofa
Somers Track Arm Reclining Sofa
Related products
Studio C Essentials Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.