Somers Track Arm Reclining Sofa
Modern power reclining sofa with track arms, removable back cushions, and a zero-wall clearance design for flexible placement. Includes adjustable headrests and a built-in USB port.
"*" indicates required fields
Zero-gravity relaxation never looked so good! Recline in modern style with the Somers reclining sofa, whose casual track arms, removable box back pillows, and wide, low-block legs transform to reclining bliss with the touch of a button. The back pillows can be fluffed and repositioned, while “frame-within-a-frame” construction allows you to place and use a Somers reclining sofa anywhere in your space while still fully accessing its reclining capabilities. Choose from three seat cushion comfort options and a vast range of leather and fabric offerings. You can also opt for a battery pack. Somers puts you on track for the ultimate in personalized style and comfort. Also available as a loveseat.
| Weight | 296 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 64 × 41.5 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Modern |
| Collection | Somers |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Somers Leather Track Arm Power Zero Gravity Wall Recliner
Related products
Studio C Essentials Sofas
Studio C Essentials Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.