Gable Road Bunk Bed Set - Complete Bed / Twin / 809 Ebony
Call for Price
CD9-201 - Yume Dresser
Call for Price
Stressless® Emily Wood 3 seater (with 2 Power seats)
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
147083257981061
Category: Sofas
Tags: Calido - Light Beige, Cream, Customizable, Reclining, Sofas, Stressless
Description
Sleek lines with a modern look give Stressless Emily an embracing appearance. The contemporary design of the soft enveloping cushions invites you to sit down and relax. All seat modules come with an adjustable headrest. Either with fixed seat-back or fitted with motors for personal adjustment of back and leg support. Choose between either steel or wood details on the armrest. The recliners Stressless Tokyo and Stressless View both couple up nicely with the Stressless Emily sofa.
Product Details
| Motor | 2 Power, 3-seater |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Color | Calido – Light Beige |
| Arm/Leg color | Walnut stain |
Additional information
| Dimensions | 43.7 × 98.43 × 34.25 in |
|---|---|
| Brand | Stressless |
| Color | Cream |
| Detail Color | Calido – Light Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Stressless® Emily |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Stressless® Emily Steel 1 seater + Angled module + 1 seater (with 2 Power seats)
Stressless® Emily Steel 1 seater + Center + Corner + 2 seater (with 2 Power seats)
Stressless® Emily Steel 2 seater (with 1 Power seat)
Stressless® Emily Steel 2 seater (with 2 Power seats)
Stressless® Emily Steel 2 seater + Center + Long Seat (L) (with 1 Power seat)
Stressless® Emily Steel 2 seater + Center + Long Seat (M) (with 1 Power seat)
Stressless® Emily Steel 2 seater + Corner + 2 seater (with 2 Power seats)
Stressless® Emily Steel 2 seater + Corner + 2 seater + Long Seat (M) (with 1 Power seat)
Related products
Studio C Essentials Sofas
Studio C Essentials Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |














Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.