Coastal Living Outdoor Montauk Sofa
Call for Price
Davis Leather Power Recliner
Call for Price
Surrey Hills Wood-Frame Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
In the low-profile Surrey Hills Wood-Frame Sofa, you see a Mission Prairie Settle reimagined through an English Arts and Crafts lens in a way that feels thoroughly contemporary. Slab-like white oak arms wrap fully around the back to become a top rail, while the base rail appears to pass through the legs. The outside back panel and inside and outside arms are upholstered, and pairs of plush seat and back cushions—accompanied by two 20-inch throw pillows—are incredibly soft and comfortable, belying the sofa’s architectural style.
Additional information
| Dimensions | 38.5 × 88.5 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Cream |
| Features | Customizable, Fabric, Wood |
| Style | Cottage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Studio C Essentials Sofas
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.