
Stressless® Laurel (L) Low Back with Arms D200
Call for Price
Harvey Ellis Rocker, with Inlay
Call for Price
Westside Leather Conversation Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Lean back and look sophisticated in this Westside classic. Rolled arms and tapered wooden legs elevate an angled profile so you can sit back and relax elegantly. Soft boxed seat and back cushions paired with quality construction provide years of comfortable seating for you and your family.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Westside |
|---|---|
| Features | 3-Cushion and Removable Seat Cushion(s) |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Conversation Sofas |
| Carton Volume | 88.34 |
| Carton Weight | 189 lb |
| Product Weight | 189 lb |
| Carton Volume | 88.340 |
| Carton Weight | 189.000 lb |
Additional information
| Weight | 189 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49 × 101 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Westside Leather Chair
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 38 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |
Westside Leather Chair and a Half
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 52 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |
Westside Leather Cocktail Ottoman
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 38 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |
Westside Leather Loveseat
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 59 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |
Westside Leather Ottoman
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 27 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |
Westside Leather Sofa
| Weight | 107 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 79 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |
Related products
Studio C Essentials Sofas
New Traditions Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |












Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.