Upholstery Living Room Monterey RAF Chaise
Call for Price
Tykes Bedroom - Pure White Cottage Full Bed - BD08-201FFN
Call for Price
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
"*" indicates required fields
Description
For enduring, simplified indulgence for the whole family, look no further than the Wyatt power reclining sofa. We’ve streamlined our prime modern relaxation innovations into this sofa for all the luxury you need in a simple package. The wide, transitional style track arms cradle you as Wyatt’s power control empowers you to customize your Zero Gravity recline for a weightless feel. Need a place to kick back and scroll? Wyatt has a USB-A and USB-C ports to keep your devices charged and within reach. The Wyatt sofa, your everyday downtime destination.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Wyatt |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 59.357 |
| Carton Weight | 349.000 lb |
| Product Weight | 308 lb |
| Type | Reclining Sofas |
| Material | Leather |
Additional information
| Weight | 308 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 85 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Wyatt |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
Design Options – F9 Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.