Upholstery Living Room Monterey Armless Chair
Call for Price
Cottage 5-Drawer Lingerie Chest
Call for Price
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields
Description
Find simplified indulgence in the Wyatt power recliner. We’ve streamlined our prime modern relaxation innovations into this recliner for all the luxury you need in a simple package. The wide, transitional style track arms cradle you as Wyatt’s power control empowers you to customize your Zero Gravity recline for a weightless feel. Need a place to kick back and scroll? Wyatt has a USB-A and USB-C ports to keep your devices charged and within reach. The Wyatt recliner, your everyday downtime destination.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Wyatt |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 27.083 |
| Carton Weight | 186.000 lb |
| Product Weight | 161 lb |
| Type | Recliners |
| Material | Leather |
Additional information
| Weight | 161 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 39 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Wyatt |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.