Z4 Round Arm Queen Sleeper Sofa
"*" indicates required fields
Elegant and versatile, the Z4 Round Arm Queen Sleeper Sofa blends designer style with the warmth of true hospitality. Its mid-range size and contemporary, organic curves are tailored to fit your curated vision. The 2/2 seating of this Queen Sleeper easily converts to a plush queen-sized sleep experience, so your guests can settle in for an overnight retreat. You can select your preferred Bassett comfort seat cushion. The back cushions are loose so you can rotate them or remove them when in sleep sofa mode. Our Z4 Sleepers are engineered around a European-style mechanism that is delightfully light and easy to operate. The round arm sofa style can be further customized by your choice of designer fabric, with more choices of fabric and leather upholstery available at your Bassett store.
| Weight | 260 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 75 × 37 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Design Options – F9 Sofas
Studio C Essentials Sofas
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.