Newbury Panel Bed
Call for Price

Calypso PUB TABLES 51520-42/25+90539/28
Call for Price
C7-D54-70 – August Outdoor Chaise
"*" indicates required fields
Description
Inspired by 1960’s architecture, our August collection features a clean, flat weave in natural toned outdoor wicker. With a low slung silhouette constructed of lightweight aluminum, the chaise features an integrated adjustable back which looks great as a daybed or bench and also reclines comfortably. Sleek and sophisticated, August is a standout in outdoor spaces.
Product Details
| Material | Woven Resin, Powder Coated Aluminum |
|---|---|
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Driluxe |
| Volume | 77 cft |
| Weight | 64 lb |
| Leather | 88 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 5.50 yrd |
Additional information
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84 × 28 × 18 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | August |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.