Coast Teak Sling Outdoor Chaise Lounge
"*" indicates required fields
SKU:
2733
Category: Outdoor Chairs
Tags: Gray, Gray, Natural, Outdoor Chairs, Reclining, Summer Classics
Description
The Coast Teak Chaise epitomizes relaxed sophistication, inviting you to recline in style and comfort. Made from sustainably harvested Indonesian teak known for its weather-resistant qualities and natural patina that develops over time, this chaise lounge pairs beautifully with the durable and quick-drying Batyline™ Outdoor Performance Sling. Perfect for those who appreciate the enduring quality and want the option to maintain the teak’s golden hue with regular care, or let it age gracefully for a more weathered appearance.
Additional information
| Weight | 50.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79.75 × 27 × 37.5 in |
| Brand | Summer Classics |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray, Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Coast |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Coast Teak Outdoor Seating Arm Chair
Coast Teak Outdoor Side Chair
Related products
Collins Outdoor Accent Chair
Michelle Outdoor Accent Chair
Brooke Outdoor Chair – Special Order
Coastal Living Outdoor Hatteras Chair
Monterey Teak Outdoor Lounge Chair
Tropic Outdoor Lounge Chair, Mocha
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 32 × 31 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tropic |
| Features | Fabric |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.