D44-12-BN – Tangier Lounge Chair
"*" indicates required fields
Description
This faceted back lounge chair was inspired by Moroccan designs that are accentuated with an artful hand woven open weave pattern with a unique fretwork motif derived from Moroccan window architecture.
Product Details
| Material | Hularo |
|---|---|
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Driluxe |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Driluxe |
| Volume | 28 cft |
| Weight | 35 lb |
| Leather | 53 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 3.25 yrd |
Additional information
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.5 × 29 × 33.5 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Global/Moroccan |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.