Montclair Cocoa End Table
Call for Price
Hawkins Huntboard with Table Leaf Storage
Call for Price
D46-70 – Sail Armless Chaise
"*" indicates required fields
Description
Influenced by designer Allison Paladino’s love of sailing and the crisp, clean white sails set against blue sky, Sail bridges the gap between modern and traditional with a hint of classical lines but a clean, sophisticated approach. The designs are materialized in a white powder coated aluminum and the upholstery features bullnose cushions with a plusher sit. The chaise is perfect out by the pool where it’s articulating back can rest flat or vertical, perfect for lounging.
Product Details
| Material | Powder Coated Aluminum |
|---|---|
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Driluxe |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Driluxe |
| Volume | 65 cft |
| Weight | 96 lb |
| Leather | 97 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 7.25 yrd |
Additional information
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 83 × 30 × 39 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Sail |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
D46-22 – Sail Sofa
D46-32 – Sail Ottoman
D46-51 – Sail Dining Side Chair
D46-52 – Sail Dining Arm Chair
Related products
Aria Outdoor Accent Chair
Collins Outdoor Accent Chair
Hearst Outdoor Accent Chair
Livia Outdoor Armless Chair
Avalon Teak Oudoor Swivel Lounge
Havana Cane N-dura Resin Wicker Swivel Lounge
Savannah Wicker Outdoor Streamer Adjustable Chaise Lounge
Tropic Outdoor Lounge Chair, Mocha
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 32 × 31 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tropic |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.