Today’s Hours Getting Hours

Outlet Dining Room Centiar Counter Height Bar Stool Black
$184.00 Original price was: $184.00.$98.99Current price is: $98.99.

Realyn Bar
$1,689.99
Benmara Counter Height Bar Stool
"*" indicates required fields
SKU:
D466-224
Category: Outlet Dining Room
Description
Charmingly chic, this counter height bar stool brings a casually cool touch to your dining area. Sleek faux leather upholstery has a delightfully vintage appeal. Metallic nailhead trim rounds out the look.
Additional information
| Weight | 24.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.25 × 43.38 × 19.13 in |
| Color | Brown/Beige, Brown/Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Leather Match, Wood Products and Other |
| Series Features | Vintage casual barstools. Made with solid wood frames and cushioned seats and backs. D466-124/130 covered in a fabulous faux leather fabric inspired by bomber jackets. String of gold tone nail head trim adds a punch of character, solid wood legs with brown stained finish. D466-224/230 practical faux leather has a charmingly vintage tone. Metallic nail head trim. |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Parellen Dining Chair
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.63 × 40.63 × 13 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Casual lifestyle design. Dining tops are made with a durable Melamine surface with a replicated barn wood gray wood grain. Table legs feature a simple tapered leg design for timeless appeal. D291-01 soft seat “X” back chair and D291-124 counter stool. Light beige colored polyester fabric with a textural weave. Table base and chair frames are finished in a gray color that pairs nicely with the table top surface. D291-26 storage table offers a multi-functional design with two convenient side drawers and a storage bin on each end for maximum use of space. D291-00 bench features hidden storage. Seats up to 6. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bolanburg Dining Room Bench
Parellen Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 70.5 × 8 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Casual lifestyle design. Dining tops are made with a durable Melamine surface with a replicated barn wood gray wood grain. Table legs feature a simple tapered leg design for timeless appeal. D291-01 soft seat “X” back chair and D291-124 counter stool. Light beige colored polyester fabric with a textural weave. Table base and chair frames are finished in a gray color that pairs nicely with the table top surface. D291-26 storage table offers a multi-functional design with two convenient side drawers and a storage bin on each end for maximum use of space. D291-00 bench features hidden storage. Seats up to 6. |
| Brand | Ashley Furniture |
Skempton Dining Chair
| Weight | 20.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 19.75 × 10.5 in |
| Color | White, White/Light Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Made with Acacia veneers and select rubberwood solids, in a grayish white finish with rub through effect for a time worn appearance. Top is finished in a medium toned brown color with a planked effect with saw kerf distressing. Chair has a classic casual design with a tall ladder back look with simple features. Seat is covered in a light colored fabric cover. D394-32 pairs with 4 counter height stools. Built-in 8-bottle wine rack and open shelves. D394-024 cushioned saddle seat with a light textural polyester fabric. D394-113 barstool dimensions: 21″W x16″D x 24″H. D394-223 barstool dimensions: 16″W x 14″ x 24″H. Multi functional dining table features two convenient side drawers and a storage bin on each end for maximum use of space. Storage on the ends for maximum use of space. Finished in a trend right gray washed color with contrasting light oak colored top. Solid wood chair frames with cushioned seat in light gray woven polyester fabric. Piano style bench with under seat storage bin. D394-423 counter height dining set includes 6 stools and counter height leg table. Two-tone finish with a brown wood tone top contrasted with a grayish white with rubbed through effects. |
| Brand | Ashley Furniture |
Otaska Dining Table
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.88 × 39.25 × 6.25 in |
| Color | Black, Black/Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Casual contemporary design. Stylized saber legs are made with solid hardwood. Solid wood low spindle back chairs with turned legs and sturdy “H” stretcher. Tables have melamine tops with a replicated wood grain in a solid black finish. Chair is finished in solid black. D406-224/-230 features a low spindle back design with contoured seat. |
| Brand | Ashley Furniture |
Vollardi Counter Height Bar Stool
| Weight | 20.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 44 × 22.5 in |
| Color | Black/Gray, Blue |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Made with rubberwood solids, Birch veneers and engineered wood substrates finished in a dark brown coloration. Table tops and server tops are made with natural marble inlayed on plywood panel. |
| Brand | Ashley Furniture |
Jaspeni Dining Chair
| Weight | 10.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.38 × 24.5 × 22.5 in |
| Color | Black/Gray, Black/Natural, Natural |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Resin, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Classic contemporary styling. 32″ round dining table designed for small space living. Painted black (D200-15), white (D200-14) MDF top is supported with a metal framework and solid beech wood legs. Moulded black (D200-01), white (D200-02) plastic chair with black metal and beech wood base. Chairs conveniently ship four in one box. |
| Brand | Ashley Furniture |










