
Bolanburg Dining Room Bench
$372.00 Original price was: $372.00.$198.99Current price is: $198.99.

Stuman Dining Chair
$200.00 Original price was: $200.00.$138.00Current price is: $138.00.
Parellen Dining Chair
"*" indicates required fields
SKU:
D291-01
Category: Outlet Dining Room
Description
Bring a relaxed yet refined sense of good taste to a space with this wonderfully comfortable dining chair. Clean-lined frame sports a gray finish that’s so easy on the eyes. Covered in a complementary textured beige fabric, the chair’s cushioned upholstered seat goes easy on the body. And with classic X-back styling, this chair is an inspired choice for modern farmhouse living.
Additional information
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.63 × 40.63 × 13 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Casual lifestyle design. Dining tops are made with a durable Melamine surface with a replicated barn wood gray wood grain. Table legs feature a simple tapered leg design for timeless appeal. D291-01 soft seat “X” back chair and D291-124 counter stool. Light beige colored polyester fabric with a textural weave. Table base and chair frames are finished in a gray color that pairs nicely with the table top surface. D291-26 storage table offers a multi-functional design with two convenient side drawers and a storage bin on each end for maximum use of space. D291-00 bench features hidden storage. Seats up to 6. |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Bolanburg Dining Room Chair (Set of 2)
Bolanburg Dining Room Bench
Parellen Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 70.5 × 8 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Casual lifestyle design. Dining tops are made with a durable Melamine surface with a replicated barn wood gray wood grain. Table legs feature a simple tapered leg design for timeless appeal. D291-01 soft seat “X” back chair and D291-124 counter stool. Light beige colored polyester fabric with a textural weave. Table base and chair frames are finished in a gray color that pairs nicely with the table top surface. D291-26 storage table offers a multi-functional design with two convenient side drawers and a storage bin on each end for maximum use of space. D291-00 bench features hidden storage. Seats up to 6. |
| Brand | Ashley Furniture |
Stuman Dining Chair
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 39.75 × 12 in |
| Color | Brown/Beige, Medium Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match, Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Series Features | Asian hardwoods and veneers. Small round table (-15) features drop leaf. Medium brown casual finish. Bent comb back chair design for better comfort. Polyurethane upholstered chair seat. Glued and screwed corner block construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Myshanna Counter Height Bar Stool
| Weight | 23.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 44.5 × 12 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Modern Farmhouse design with a framed and planked effect top. Made with hardwood solids, Acacia veneer and engineered wood substrate. Finished with a trend right antique gray color with light saw-kerf distressing. Table extends to fit 8 with leaves set on each end for easy placement and removal. Solid wood chair frames with a softly cushioned seat upholstered in a gray textured polyester fabric with nail head trim. Matching upholstered bench for versatile seating options. D629-45 table extends to fit 8 with leaves set on each end for easy placement and removal. D629-01 solid wood chair frames with a softly cushioned seat upholstered in a gray textured polyester fabric with nail head trim. Matching upholstered bench for versatile seating options. |
| Brand | Ashley Furniture |
Aleeda Counter Height Bar Stool
| Weight | 21.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 43.75 × 20.63 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Brown/Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Made with rubberwood solids, Pine veneers and engineered wood substrates. Wire brushed and rough sawn textural surfaces finished in a complex brown coloration. Barstool and bench features a gray polyester fabric cover. The barstool has nail head accent. The table and server tops are made with natural marble inlayed on plywood panel. The table features cabinet storage in the base. The bench features hidden storage. |
| Brand | Ashley Furniture |
Moreshire Counter Height Dining Table
| Weight | 183 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.5 × 63.5 × 11.5 in |
| Color | Bisque, Brown/Beige |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Casual traditional styling. Made with solid Rubberwood, MDF and Acacia veneer. Wire brushed textural surface in a glazed bisque finish with natural wood undertones. D799-32 rectangular counter height table with storage drawers, open shelf and built in cubbies for keeping wine bottles or accessories well organized. Complete a dining room and add maximum storage solutions with the D799-76 display cabinet (2 drawers, 2 reversible wine shelves). |
| Brand | Ashley Furniture |
Jaspeni Dining Chair
| Weight | 10.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.38 × 24.5 × 22.5 in |
| Color | Black/Gray, Black/Natural, Natural |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Resin, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Classic contemporary styling. 32″ round dining table designed for small space living. Painted black (D200-15), white (D200-14) MDF top is supported with a metal framework and solid beech wood legs. Moulded black (D200-01), white (D200-02) plastic chair with black metal and beech wood base. Chairs conveniently ship four in one box. |
| Brand | Ashley Furniture |










