Cosmopolitan Collection - Verona Chair in Heather Gray & White
$288.00 Original price was: $288.00.$198.99Current price is: $198.99.
Modern Farmhouse Irving Arm Chair
$1,388.00 Original price was: $1,388.00.$968.99Current price is: $968.99.
Moriville Counter Height Dining Room Bench
"*" indicates required fields
SKU:
D631-09
Category: Outlet Dining Room
Description
Moriville counter height upholstered bench might be simple at first sight, but a closer look reveals beauty in the details. Made of wood Polyester upholstery Nailhead trim with antiqued bronze-tone finish Weight 35 lbs. (15.88 kgs.) Dimensions Width: 48.50″Depth: 16.88″Height: 24.75″
Additional information
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
You may also like…
Moriville Counter Height Bar Stool
Moriville Counter Height Dining Room Bench
Moriville Counter Height Dining Room Extension Table
| Brand | Ashley Furniture |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood |
Related products
Woodanville Dining Chair
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 40.63 × 9.88 in |
| Color | Brown/Beige, Cream/Brown, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Made with Birch veneers and select hardwood solids in a distinctive two-tone cottage finish. Cream table base and chair frame with medium brown color table tops and chair seats. Updated cottage styling, table has arched aprons and chair has pierced ladder back design. Chair has contoured seat for added comfort. D335-15 small round dining table features drop leaves for smaller space dining. Chair has a pierced ladder-back design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Skempton Dining Chair
| Weight | 20.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 19.75 × 10.5 in |
| Color | White, White/Light Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Made with Acacia veneers and select rubberwood solids, in a grayish white finish with rub through effect for a time worn appearance. Top is finished in a medium toned brown color with a planked effect with saw kerf distressing. Chair has a classic casual design with a tall ladder back look with simple features. Seat is covered in a light colored fabric cover. D394-32 pairs with 4 counter height stools. Built-in 8-bottle wine rack and open shelves. D394-024 cushioned saddle seat with a light textural polyester fabric. D394-113 barstool dimensions: 21″W x16″D x 24″H. D394-223 barstool dimensions: 16″W x 14″ x 24″H. Multi functional dining table features two convenient side drawers and a storage bin on each end for maximum use of space. Storage on the ends for maximum use of space. Finished in a trend right gray washed color with contrasting light oak colored top. Solid wood chair frames with cushioned seat in light gray woven polyester fabric. Piano style bench with under seat storage bin. D394-423 counter height dining set includes 6 stools and counter height leg table. Two-tone finish with a brown wood tone top contrasted with a grayish white with rubbed through effects. |
| Brand | Ashley Furniture |
Otaska Dining Chair
| Weight | 16.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 23.75 × 21.13 in |
| Color | Black, Black/Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design. Stylized saber legs are made with solid hardwood. Solid wood low spindle back chairs with turned legs and sturdy “H” stretcher. Tables have melamine tops with a replicated wood grain in a solid black finish. Chair is finished in solid black. D406-224/-230 features a low spindle back design with contoured seat. |
| Brand | Ashley Furniture |
Valebeck Counter Height Stool
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 23 × 7.38 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Brown/Black |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124/130 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224/230 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324/330 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-50T/B round dining table features a sturdy post and bracket base design with black metal accents, and thick 54″ dining top. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bolanburg Counter Height Bar Stool
| Weight | 23.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 43.5 × 13.5 in |
| Color | Brown/Beige, Two-tone, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Unique two-tone finish with a combination of Oak and Acacia substrates combining a trendy textured antique white color with table and server tops finished in a textural weathered oak finish. Rectangular dining table features six convenient drawers for storing smaller items. The -02 upholstered host chair inspired by the trendy deconstructed styles for casual living. The -01 side chairs feature a boxed cushion seat. All chairs feature a heavy woven fabric for added textural qualities. The large capacity server has three doors with lattice design. The tall bunching unit has two drawers, three shelves and open lattice sides. D647-32 rectangular counter table features four convenient drawers for storing smaller items. All chairs feature a heavy woven fabric for added textural qualities. D647-13 round drop leaf counter table converts to smaller square version and has a shelf for storage. The D647-42 table will seat four guests with storage cabinet on one end. Storage cabinet has a drawer located at the bottom with a single adjustable shelf located behind two doors above. D647-09 is made with solid wood, veneer and engineered wood substrate in antique white. Heavy woven polyester fabric with nail head trim. D647-55T/B table sets on a stylish double pedestal base and extends to 103″ long. The D647-08 extra large bench with thick upholstered seat cushion. |
| Brand | Ashley Furniture |
Otaska Dining Table
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.88 × 39.25 × 6.25 in |
| Color | Black, Black/Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Casual contemporary design. Stylized saber legs are made with solid hardwood. Solid wood low spindle back chairs with turned legs and sturdy “H” stretcher. Tables have melamine tops with a replicated wood grain in a solid black finish. Chair is finished in solid black. D406-224/-230 features a low spindle back design with contoured seat. |
| Brand | Ashley Furniture |
Jaspeni Dining Chair
| Weight | 10.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.38 × 24.5 × 22.5 in |
| Color | Black/Gray, Black/Natural, Natural |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Resin, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Classic contemporary styling. 32″ round dining table designed for small space living. Painted black (D200-15), white (D200-14) MDF top is supported with a metal framework and solid beech wood legs. Moulded black (D200-01), white (D200-02) plastic chair with black metal and beech wood base. Chairs conveniently ship four in one box. |
| Brand | Ashley Furniture |













