
Moriville Counter Height Bar Stool
$228.00 Original price was: $228.00.$128.99Current price is: $128.99.

Tallenger Counter Height Bar Stool
$360.00 Original price was: $360.00.$248.00Current price is: $248.00.
Outlet Dining Room Centiar Counter Height Bar Stool Brown
"*" indicates required fields
SKU:
D372-124
Category: Outlet Dining Room
Description
With its distinctive contoured bucket seat and tubular metal base, this upholstered bar stool serves up a fresh twist on mid-century inspired style. Practical faux leather has a charmingly vintage tone. What a timeless look for eat-in kitchens and casually cool dining rooms.
Additional information
| Weight | 16.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.25 × 28.25 × 20.25 in |
| Color | Black/Gray, Brown, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Leather Match, Metal |
| Shade | Dark |
| Series Features | Mid-century inspired design using Mindi veneers, engineered board and hardwood solids. Table tops are made with Mindi veneer with a casual warm brown finish paired with metal base in a brushed dark bronze color finish that has a warm color quality. Angled base design gives this set a mid-century appeal. Available in both regular height and counter height versions. Each table seats four comfortably. D372-01/124/130 are constructed with a black tubular metal frame with medium brown faux leather. D372-06/624/630 chair has a black tubular metal frame with contoured bucket seat upholstered in a French black colored faux leather. D372-07/724/730 chair has a black tubular metal frame with contoured bucket seat upholstered in white faux leather cover. D372-08/824/830 chair has a black tubular metal frame with contoured bucket seat upholstered in gray faux leather cover. D372-23 round table tops feature a durable polyurethane finish and modern contemporary styled pedestal base finished in black. D372-16 round dining table has a casual contemporary design with a durable melamine top and solid wood base. |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Wittland Dining Chair
| Weight | 18.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 39 × 19.25 in |
| Color | Brown/Beige, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual contemporary style. Made with Acacia solids, MDF and Acacia veneer. The finish features a rich warm brown undertone balanced nicely with a hint of gray. 50″ round dining table comfortably fits four. The chair frame is made with solid wood and features a cushioned back and seat upholstered with a durable faux brown leather. D374-66 bar cabinet makes entertaining easy with built in stemware racks, wine rack shelving and plenty of storage space for bottles and bar accessories. |
| Brand | Ashley Furniture |
Otaska Dining Chair
| Weight | 16.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 23.75 × 21.13 in |
| Color | Black, Black/Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design. Stylized saber legs are made with solid hardwood. Solid wood low spindle back chairs with turned legs and sturdy “H” stretcher. Tables have melamine tops with a replicated wood grain in a solid black finish. Chair is finished in solid black. D406-224/-230 features a low spindle back design with contoured seat. |
| Brand | Ashley Furniture |
Tripton Counter Height Bar Stool
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.88 × 41.63 × 18.88 in |
| Color | Brown/Beige, Linen, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | D530-01 is a button tufted upholstered chair with roll back design covered in a textured woven fabric. D530-02 is a button tufted upholstered chair with roll back design covered in casual Graphite color fabric. Table top is made with select Mindi veneer in a medium rustic brown color. Table apron and braced leg are made from tubular metal in an aged brown color. Barstool frames are constructed with hardwood solids. Rolled back button tufted upholstery with soft cushion seating. Choice of woven linen looking cover (-124) or textural graphite color (-224). Upholstered banquet seating with tufted backs offer a wonderful style forward approach to the dining area. D530-324, -330 modern contemporary barstool with clean lined good looks are accentuated with a comfortably curved backrest, button tufting and upholstered seat in a linen polyester fabric. Built in footrest makes sitting even more comfortable. Self-returning swivel keeps the seat and base aligned. |
| Brand | Ashley Furniture |
Moriville Counter Height Dining Room Extension Table
| Brand | Ashley Furniture |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood |
Tallenger Counter Height Bar Stool
| Weight | 29.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 26 × 21.5 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Light Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern barstools. D380-4xx/-5xx/-6xx armless upholstered barstool features neutral hues, tailored look and a wooden base. D380-4xx is light gray woven polyester fabric; D380-5xx is beige faux leather; and D380-6xx is dark gray woven polyester fabric. D380-7XX/-8xx/-9xx clean-lines good looks are accentuated with a comfortably curved backrest and upholstered seat in white woven polyester cover (7XX), blue velvet ( 8XX), and black faux leather cover (9XX). Generously padded throughout and built-in footrest makes sitting even more comfortable. Self-returning swivel keeps the seat and base aligned on these barstools. |
| Brand | Ashley Furniture |
Vollardi Counter Height Bar Stool
| Weight | 20.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 44 × 22.5 in |
| Color | Black/Gray, Blue |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Made with rubberwood solids, Birch veneers and engineered wood substrates finished in a dark brown coloration. Table tops and server tops are made with natural marble inlayed on plywood panel. |
| Brand | Ashley Furniture |
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.5 × 33.5 × 25 in |
| Color | Brown/Beige, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. |
| Brand | Ashley Furniture |
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.75 × 75.75 × 8.5 in |
| Color | Brown/Beige, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. |
| Brand | Ashley Furniture |










