
Parellen Dining Table
$840.00 Original price was: $840.00.$468.00Current price is: $468.00.

Wittland Dining Table
$840.00 Original price was: $840.00.$588.00Current price is: $588.00.
Burkhaus Dining Extension Table
"*" indicates required fields
SKU:
D984-45
Category: Outlet Dining Room
Description
Dressed to thrill, this simply stunning dining table offers a high-design look at a down-to-earth price. Ultra sleek lines are accentuated with a dark waxy brown oak-tone finish that’s so easy on the eyes. Clean-lined and modern, the double pedestal base and thick edge tabletop showcase quality craftsmanship and attention to detail. Whether you’re hosting family meals or holiday entertaining, it has a timeless look that’s made to last.
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.75 × 75.75 × 8.5 in |
| Color | Brown/Beige, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Bolanburg Dining Room Chair (Set of 2)
Moriville Counter Height Dining Room Bench
Parellen Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 70.5 × 8 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Casual lifestyle design. Dining tops are made with a durable Melamine surface with a replicated barn wood gray wood grain. Table legs feature a simple tapered leg design for timeless appeal. D291-01 soft seat “X” back chair and D291-124 counter stool. Light beige colored polyester fabric with a textural weave. Table base and chair frames are finished in a gray color that pairs nicely with the table top surface. D291-26 storage table offers a multi-functional design with two convenient side drawers and a storage bin on each end for maximum use of space. D291-00 bench features hidden storage. Seats up to 6. |
| Brand | Ashley Furniture |
Woodanville Dining Chair
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 40.63 × 9.88 in |
| Color | Brown/Beige, Cream/Brown, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Made with Birch veneers and select hardwood solids in a distinctive two-tone cottage finish. Cream table base and chair frame with medium brown color table tops and chair seats. Updated cottage styling, table has arched aprons and chair has pierced ladder back design. Chair has contoured seat for added comfort. D335-15 small round dining table features drop leaves for smaller space dining. Chair has a pierced ladder-back design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Tripton Counter Height Bar Stool
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.88 × 41.63 × 18.88 in |
| Color | Brown/Beige, Linen, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | D530-01 is a button tufted upholstered chair with roll back design covered in a textured woven fabric. D530-02 is a button tufted upholstered chair with roll back design covered in casual Graphite color fabric. Table top is made with select Mindi veneer in a medium rustic brown color. Table apron and braced leg are made from tubular metal in an aged brown color. Barstool frames are constructed with hardwood solids. Rolled back button tufted upholstery with soft cushion seating. Choice of woven linen looking cover (-124) or textural graphite color (-224). Upholstered banquet seating with tufted backs offer a wonderful style forward approach to the dining area. D530-324, -330 modern contemporary barstool with clean lined good looks are accentuated with a comfortably curved backrest, button tufting and upholstered seat in a linen polyester fabric. Built in footrest makes sitting even more comfortable. Self-returning swivel keeps the seat and base aligned. |
| Brand | Ashley Furniture |
Otaska Dining Table
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.88 × 39.25 × 6.25 in |
| Color | Black, Black/Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Casual contemporary design. Stylized saber legs are made with solid hardwood. Solid wood low spindle back chairs with turned legs and sturdy “H” stretcher. Tables have melamine tops with a replicated wood grain in a solid black finish. Chair is finished in solid black. D406-224/-230 features a low spindle back design with contoured seat. |
| Brand | Ashley Furniture |
Jaspeni Dining Chair
| Weight | 10.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.38 × 24.5 × 22.5 in |
| Color | Black/Gray, Black/Natural, Natural |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Resin, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Classic contemporary styling. 32″ round dining table designed for small space living. Painted black (D200-15), white (D200-14) MDF top is supported with a metal framework and solid beech wood legs. Moulded black (D200-01), white (D200-02) plastic chair with black metal and beech wood base. Chairs conveniently ship four in one box. |
| Brand | Ashley Furniture |










