Today’s Hours Getting Hours

Bladewood Recliner
$660.00 Original price was: $660.00.$458.00Current price is: $458.00.

Shavon Table Lamp
$210.00 Original price was: $210.00.$118.00Current price is: $118.00.
Renly Sofa
"*" indicates required fields
SKU:
1620338
Category: Outlet Sofas
Description
With its graceful curves and rich elements, this sofa in slate blue embraces a sense of tradition in a way that feels fresh and new. A favorite among romantics, the sofa’s Charles of London arms and rollback profile are beauty to behold. Crisp and clean 2-over-2 cushion styling and monochromatic throw pillows prove that less can be more.
Additional information
| Weight | 144 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 82 × 33 in |
| Color | Blue, Juniper |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Abney Sofa Chaise
| Weight | 171 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 64 × 92 × 40 in |
| Color | Black/Gray, Driftwood |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
McClelland Reclining Sofa
| Weight | 222 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 91 × 30 in |
| Brand | Ashley Furniture |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
Draycoll Power Reclining Sofa
| Weight | 231 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 84 × 29 in |
| Color | Black/Gray, Slate |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Harleson Sofa
| Weight | 157 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 100 × 37 in |
| Color | Brown/Beige, Wheat |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Almanza Sofa
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 92 × 41 in |
| Brand | Ashley Furniture |
| Color | Brown/Beige, Wheat |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
Dramatic Sofa
| Weight | 158 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 89 × 36 in |
| Color | Black/Gray, Granite |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
Paulestein Power Reclining Sofa
| Weight | 241 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 81 × 40 in |
| Color | Blue, Denim |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Boxberg Power Reclining Sofa
| Weight | 223 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 93 × 41 in |
| Color | Bark, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |









