779-625 – New Traditional Chairside Table
"*" indicates required fields
Description
The pedestal on this striking accent table is a tower of spheres that gradually grow in size from top to bottom. Fiery Cerejeira crotch veneers enhance the disc-shaped tabletop. It rests on a flat round base slightly smaller in circumference than the top.
Product Details
| Material | Maple Solids, Celtis Veneers |
|---|---|
| Distressing Level | Light |
| Notes | **Limited Quantities Available**COMBO FINISH: Available as Top/Base or Top & Base/Pedestal combination ONLY. |
| Volume | 15 cft |
| Weight | 42 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 25 × 27.25 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.