Florence Upholstered Bed
Call for Price

Parade TABLES 50566/25+90482/46
Call for Price
AEA-616 – Truly Gallery Tray Coffee Table
"*" indicates required fields
SKU:
AEA-616
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Brown, Century Furniture, Cocktail & Coffee Tables
Description
“The Truly polished nickel occasional and cocktail tables started with a beautiful silver gallery tray from the 1920’s. It has a perfect octagonal shape and special scale gallery edge. I imagined a way to put the tray on a base with related details and these two special tables came to life.” – Thomas O’Brien Crafted from polished nickel with a pierced gallery edge, the inset top is a beautiful antique mirror.
Product Details
| Material | Metal |
|---|---|
| Distressing Level | Very Light |
| Notes | Polished nickel frame with gallery edge surrounding antique mirror top |
| Volume | 10 cft |
| Weight | 38 lb |
Additional information
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 36 × 17 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Art Deco |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Mission Three-Drawer Cocktail Table
| Dimensions | 22 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.