Today’s Hours Getting Hours
Barlin Mills Sofa
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 85 × 38 in |
| Color | Brown, Umber |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Series Features | An updated look to a inline favorite 872. Featuring a new faux leather and jumbo stitching. Loose seat cushions and attached backs with plastic tri-block legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Evansley Sofa
| Weight | 163 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 89 × 39 in |
| Color | Blue, Navy |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Next-Gen Nuvella™, Performance Fabric |
| Shade | Dark |
| Series Features | Contemporary sofa for a casual, modern look with plush side bolsters in Next-Gen Nuvella. Featuring the Next-Gen Nuvella true performance fabric that offers high UV protection while being bleachable as well as cleanable. This is excellent for a high traffic areas. Padded soft chenille featuring a subtle stria effect giving the material a linear patter for added dimension. Loose reversible cushions, loose reversible backs, and removable accent pillows with washable zippers for machine washing and low profile accent legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Kimonte Dining Chair
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.63 × 38.63 × 18.13 in |
| Color | Brown/Beige, Dark Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Made with select veneers and hardwood solids in a dark brown finish. Choice of ivory (-01) or brown faux leather (-02) seat cover. Beige fabric (-05), gray fabric (-06). Smaller apartment scaled tables in regular and counter heights. |
| Brand | Ashley Furniture |
Parellen Dining Chair
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.63 × 40.63 × 13 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Casual lifestyle design. Dining tops are made with a durable Melamine surface with a replicated barn wood gray wood grain. Table legs feature a simple tapered leg design for timeless appeal. D291-01 soft seat “X” back chair and D291-124 counter stool. Light beige colored polyester fabric with a textural weave. Table base and chair frames are finished in a gray color that pairs nicely with the table top surface. D291-26 storage table offers a multi-functional design with two convenient side drawers and a storage bin on each end for maximum use of space. D291-00 bench features hidden storage. Seats up to 6. |
| Brand | Ashley Furniture |
Chanzen Counter Height Bar Stool
| Weight | 17.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 39.5 × 12 in |
| Color | Black/Gray, Gray/Black |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Urban contemporary styling. Black hardwood chair frames. Barstool features a bent wood back and cushioned seat with a charcoal gray woven polyester cover for easy cleaning. |
| Brand | Ashley Furniture |
Hallanden Queen Upholstered Rails
| Weight | 69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.5 × 87.63 × 7.38 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle design. Made with Acacia solids and veneer with engineered wood substrate. Sturdy case silhouettes have thick profiled tops and hefty tapered feet with a casual antique gray washed finish. Fully finished, dovetail drawer box construction with metal ball bearing side glides and metal bar pulls. The bed features thick padded headboard with cushioned side rails and integrated storage footboard bench upholstered in a light gray woven polyester fabric. |
| Brand | Ashley Furniture |













