Bradney Swivel Accent Chair
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 29 × 33 in |
| Color | Black/Gray, Smoke |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent chair. Shelter arm. Upholstered in smoke polyester fabric. Tight back and loose, reversible seat cushion. Metal swivel base. Coordinating stationary group 10007. |
| Brand | Ashley Furniture |
Elite Park Outdoor Swivel Lounge with Cushion
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.5 × 36.88 × 27.88 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Resin |
| Series Features | Resin wicker on gray aluminum frames. High performance Nuvella fabric. P518-835 has two throw pillows; P518-838 has four throw pillows. Assembly required. Cushioned aluminum dining set. Hand woven gray resin on a powder coated aluminum frame with hand applied finish. Gray Nuvella high performance fabric. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Hydrangea Minis S/4
| Brand | Paragon |
|---|---|
| Color | Grey, White |
| Features | Fabric |
| Style | Casual, Cottage |
Adah Wall Decor
| Weight | 5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.63 × 32.75 × 5.13 in |
| Color | Brown/Beige, Brown/Natural |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light, Medium |
| Series Features | Shades of Brown and Natural Polyester Woven Wall Hanging. Indoor/Outdoor Safe. Global Design. Braided Cord for Hanging. |
| Brand | Ashley Furniture |
Barnsana Power Reclining Sofa
| Brand | Ashley Furniture |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Fabric, Power Recline, Recline, Upholstered, USB |
| Style | Casual |
Barnsana Power Reclining Loveseat with Console
| Brand | Ashley Furniture |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Console, Fabric, Power Recline, Recline, Upholstered, USB |
| Style | Casual |
Monwick 7’10” x 10’3″ Rug
| Weight | 35.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.75 × 93.88 × 7.75 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Cream/Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Machine woven cut and loop, diamond design in cream and shades of gray. 20mm pile. Polypropylene, backed with jute. Spot clean only. Rug pad recommended. |
| Brand | Ashley Furniture |
Galice Oversized Accent Ottoman
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 39.13 × 18.63 in |
| Color | Black/Gray, Light Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Round |
| Series Features | Oversized accent ottoman. Upholstered in light gray faux flokati fur. Hidden non-slip plastic feet in black. |
| Brand | Ashley Furniture |
Taylen Wall Decor
| Weight | 5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.63 × 32.63 × 5 in |
| Color | Black/Gray, Black/Natural, Natural |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light, Medium |
| Series Features | Shades of Black, Gray and Natural Polyester Woven Wall Hanging. Indoor/Outdoor Safe. Global Design. Braided Cord for Hanging. |
| Brand | Ashley Furniture |
Phiala Wall Art
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.75 × 52.25 × 4.25 in |
| Color | Brown, Brown/Beige |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Other |
| Shade | Dark |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Flower design in sepia tones. Framed gallery wrapped canvas. D-ring bracket for hanging. Horizontal hanging only. |
| Brand | Ashley Furniture |
Berit Wall Art
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 58 × 48 × 3 in |
| Color | Black/Gray, Black/White, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Map design in black and white. Framed gallery wrapped canvas. Giclee reproduction. Sawtooth bracket for hanging. Horizontal hanging only. |
| Brand | Ashley Furniture |
Breckin Wall Art
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.5 × 53.5 × 40.25 in |
| Color | Black/Gray, Blue, Blue/Gray/White, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Abstract landscape design in shades of blue, gray and white. Framed gallery wrapped canvas. Hand painted. D-ring bracket for hanging. Horizontal hanging only. Due to the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bolanburg 65″ Dining Bench
| Weight | 39 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 68.75 × 6.25 in |
| Color | Brown/Beige, Two-tone, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Unique two-tone finish with a combination of Oak and Acacia substrates combining a trendy textured antique white color with table and server tops finished in a textural weathered oak finish. Rectangular dining table features six convenient drawers for storing smaller items. The -02 upholstered host chair inspired by the trendy deconstructed styles for casual living. The -01 side chairs feature a boxed cushion seat. All chairs feature a heavy woven fabric for added textural qualities. The large capacity server has three doors with lattice design. The tall bunching unit has two drawers, three shelves and open lattice sides. D647-32 rectangular counter table features four convenient drawers for storing smaller items. All chairs feature a heavy woven fabric for added textural qualities. D647-13 round drop leaf counter table converts to smaller square version and has a shelf for storage. The D647-42 table will seat four guests with storage cabinet on one end. Storage cabinet has a drawer located at the bottom with a single adjustable shelf located behind two doors above. D647-09 is made with solid wood, veneer and engineered wood substrate in antique white. Heavy woven polyester fabric with nail head trim. D647-55T/B table sets on a stylish double pedestal base and extends to 103″ long. The D647-08 extra large bench with thick upholstered seat cushion. |
| Brand | Ashley Furniture |
Ryandale Accent Chair
| Weight | 74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 33.25 × 34.13 in |
| Color | Sterling, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Accent chair. Upholstered in sterling textured polyester fabric. Tight back and seat cushion. Casted aluminum frame in antique brass finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
O’keria Wall Art
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.25 × 63 × 3.12 in |
| Color | Brown/Beige, Green, Multi, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Tree design in shades of brown, green and cream. Gallery wrapped canvas. Hand painted. D-ring bracket for hanging. Horizontal hanging only. Due the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |












