Reed Loveseat
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Casual |
Reed Ottoman with Nails
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Casual |
Rouse Sectional
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Multicolored |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered |
| Style | Casual |
Salem Chair with Nails
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Nailheads |
| Style | Casual, Transitional |
Salem Sofa with Nails
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Casual, Transitional |
Sofa 773550
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 87 × 36 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Grey, Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Sleeper, Upholstered, Wood |
| Style | Casual |
Tripp Twin Sleeper
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Multicolored |
| Features | Customizable, Fabric, Sleeper, Upholstered |
| Style | Casual, Traditional |
Parellen Dining Chair
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.63 × 40.63 × 13 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Casual lifestyle design. Dining tops are made with a durable Melamine surface with a replicated barn wood gray wood grain. Table legs feature a simple tapered leg design for timeless appeal. D291-01 soft seat “X” back chair and D291-124 counter stool. Light beige colored polyester fabric with a textural weave. Table base and chair frames are finished in a gray color that pairs nicely with the table top surface. D291-26 storage table offers a multi-functional design with two convenient side drawers and a storage bin on each end for maximum use of space. D291-00 bench features hidden storage. Seats up to 6. |
| Brand | Ashley Furniture |
Chanzen Counter Height Bar Stool
| Weight | 17.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 39.5 × 12 in |
| Color | Black/Gray, Gray/Black |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Urban contemporary styling. Black hardwood chair frames. Barstool features a bent wood back and cushioned seat with a charcoal gray woven polyester cover for easy cleaning. |
| Brand | Ashley Furniture |
Tyler Creek Dining Bench
| Weight | 42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 52.75 × 6 in |
| Color | Black/Gray, Black/Grayish Brown, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Unique two-tone finish with a combination of Oak and Acacia substrates combining a trendy textured antique black color with table and server tops finished in a textural weathered oak finish. Rectangular dining table features six convenient drawers for storing smaller items. The -02 upholstered host chair inspired by the trendy deconstructed styles for casual living. The -01 side chairs feature a boxed cushioned seat. All chairs feature a heavy woven grayish brown fabric for added textural qualities. The large capacity server has three doors with lattice design. The tall bunching unit has two drawers, three shelves and open lattice sides. |
| Brand | Ashley Furniture |
Parellen 48″ Bench
| Weight | 49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 52.5 × 8 in |
| Color | Beige/Gray, Black/Gray, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Casual lifestyle design. Dining tops are made with a durable Melamine surface with a replicated barn wood gray wood grain. Table legs feature a simple tapered leg design for timeless appeal. D291-01 soft seat “X” back chair and D291-124 counter stool. Light beige colored polyester fabric with a textural weave. Table base and chair frames are finished in a gray color that pairs nicely with the table top surface. D291-26 storage table offers a multi-functional design with two convenient side drawers and a storage bin on each end for maximum use of space. D291-00 bench features hidden storage. Seats up to 6. |
| Brand | Ashley Furniture |
Realyn Queen Upholstered Bench Footboard
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.38 × 69.25 × 15 in |
| Color | Brown/Beige, Chipped White, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Traditional cottage design. Antiqued two-tone finish featuring chipped white cases with distressed wood finished tops. Tops feature Oak veneers, while the cases are made with engineered wood substrates and Poplar solids. Framed drawer fronts and overlay decorative corbels dress the cases nicely. Ornately shaped headboard with inset upholstered cushion and matching mirror frame. Dovetail drawer construction with ball bearing side glides. B743-93 night stand features an AC power supply with dual USB charging ports. B743-22 (3) drawer vanity, mirror, linen colored upholstered stool. Vanity mirror dimension: 28″W x 1″D x 26″H. Vanity stool dimension: 19″W x 14″D x 18″H. B743-54S/56S double storage drawer footboard features ball bearing side glides and cushioned top rail. Storage footboard and side rails are compatible with the in-line headboard. The bench rail is 8” deep. |
| Brand | Ashley Furniture |











