Ralene Dresser
| Weight | 187 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.75 × 67.63 × 42 in |
| Color | Brown/Beige, Medium Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Series Features | Made with Acacia veneers and hardwood solids. French/English dovetailed drawers feature fully finished plywood drawer boxes and ball bearing side glides. Gently distressed and burnished medium brown finish. The bed features thick padded headboard with cushioned side rails and integrated storage footboard bench upholstered in a dark brown textured fabric. Cases feature thick profiled tops and hefty tapered feet for a casual lifestyle appeal. Long, solid contemporary bar pulls are finished with an aged bronze color. |
| Brand | Ashley Furniture |
Dashburn Sculpture
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.38 × 19.25 × 5.13 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Black |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Sculpture. Antique brown finished wood and black finished metal. Due to the use of natural materials, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Cartley Accent Table
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.63 × 25.63 × 6 in |
| Color | White, White/Light Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Resin, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Construction of solid wood in light brown and white resin inlay. Champagne gold finished metal. Geometric patterned top. |
| Brand | Ashley Furniture |
Turnley Accent Cabinet
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.25 × 39.5 × 6.5 in |
| Color | Antique White, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Other, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Wine cabinet. Constructed of engineered woods in antique white wood grained printed paper . 1 fixed shelf, wine rack, and wine glass holders. |
| Brand | Ashley Furniture |
Realyn 74″ TV Stand
| Weight | 158 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 75.63 × 8.38 in |
| Color | Brown/Beige, Chipped White, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Glass, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Made with solid wood components, oak and maple veneer with engineered wood substrates. W743-68 is two-tone finish featuring chipped white cases with distressed wood tone tops. Doors feature inset mirror with filigree mouldings. Compatible with our W100-121 fireplace insert. Cord management throughout. W743-48 is a smaller scale TV stand. Antiqued two-tone finish. Removable center shelf. Pair of cabinet doors with matching decorative fretwork and an adjustable shelf. Dark bronze-tone finished metal hardware. Cut-outs for wire management and ventilation. |
| Brand | Ashley Furniture |
Airdon Table (Set of 3)
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.5 × 40.5 × 9.13 in |
| Color | Bronze Finish, Metallic |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Table frame made with tubular metal and finished in an aged bronze color. Table top made with wire brushed ash veneer finished in a graphite color finish. Modern cantilever design on versatile moderate scaled rectangular tables. |
| Brand | Ashley Furniture |
Meltland Vase
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.25 × 15.5 × 13.5 in |
| Color | Natural, Natural/Black |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Series Features | Vase. Multi finished reclaimed wood and black finished metal. Due to the use of natural materials, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Roanley Sofa/Console Table
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.5 × 71 × 21 in |
| Color | Distressed White, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Console sofa table. Constructed of solid and engineered woods in distressed white finish. Black finished metal hardware. 4 doors and 1 shelf. |
| Brand | Ashley Furniture |
Dewington Stool
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 21.5 × 20.25 in |
| Color | Brown/Beige, Light Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Shape | Round |
| Series Features | Woven stool. Constructed of water seagrass and metal in natural finish. Due to the use of natural materials, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Lettner Chest of Drawers
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 41.75 × 58.5 in |
| Color | Black/Gray, Light Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Series Features | Made with select Birch veneers and hardwood solids. Burnished light gray finish. Drawers feature a silver-tone patina color knob and back plate. Dovetail drawer construction. Drawer interior with color finish. Ball bearing drawer glide. Felt drawer bottoms on select drawers. Beveled mirror. Both the sleigh headboards (77/78) or panel headboards (57/58) can use either storage footboards (74/98 and 76/99) and panel footboards (54/96 and 56/97). Choose from a timeless storage sleigh bed design, offered in twin or full size. The twin over full bunk bed has underbed storage. Special features include a hidden jewelry tray in the center drawer of the dresser, and a concealed pull-out tray in the -92 nightstand. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bronson Wall Clock
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 44.75 × 4.63 in |
| Color | Black/Gray, White, Whitewash/Black |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Shape | Square |
| Series Features | Washed White and Black Finished Wood Wall Clock. Keyhole Bracket for Hanging. Due to the use of natural materials, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Villham Wall Art
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50.25 × 73.5 × 2.25 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Metallic, Multi, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Abstract design in shades of black, white, gray, taupe and gold. Gallery wrapped canvas. Hand painted. D-ring bracket for hanging. Vertical and horizontal hanging. Due to the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Jandoree Table (Set of 3)
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.25 × 51.75 × 10.38 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Brown/Black |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Shape | Rectangle, Square |
| Series Features | Urban casual design. Tops and lower shelves feature a laminated paper printed with replicated vintage barn wood over engineered wood substrate. Metal frames with rivet head details and a powder coat finish in an aged black iron coloration. Cocktail table has casters for mobility. |
| Brand | Ashley Furniture |
Roybeck Table (Set of 3)
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.75 × 40.75 × 10 in |
| Color | Brown/Beige, Light Brown/Bronze |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Shape | Round |
| Series Features | Natural contemporary styling. Constructed with Acacia solids, veneers and engineered board. Features a natural Acacia colored finish combined with a contrasting dark bronze-tone wood frame. Table tops and shelves are highlighted with a butterfly matched inlay pattern. Accent cabinet has a contemporary attitude with its asymmetrical design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Nevilyn Table (Set of 3)
| Weight | 78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 48.25 × 7 in |
| Color | Black/Gray, Gray/Black |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Urban contemporary design. Made with a decorative Melamine laminate, engineered wood substrate and metal frames. Tops and stretchers feature a replicated barn wood gray wood grain. Metal legs are finished with a durable matte black powder coat. The oval cocktail and matching round ends will pair nicely with smaller sofas and sectionals. Three-in-one pack. |
| Brand | Ashley Furniture |














