Bayonne Sofa
| Weight | 144 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 83 × 39 in |
| Color | Black/Gray, Charcoal |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Stairatt Sofa
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 86 × 39 in |
| Color | Black/Gray, Gravel |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Draycoll Power Reclining Sofa
| Weight | 231 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 84 × 29 in |
| Color | Black/Gray, Slate |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Bevyn Black Accent Chair
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 42.5 × 11.5 in |
| Color | Black/Gray, Charcoal |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent chair. Wood arm. Upholstered in printed charcoal polyester fabric. Loose back and seat cushion. Solid wood frame in light brown finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bevyn Tan Accent Chair
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 42.75 × 12 in |
| Color | Beige, Brown/Beige |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Accent chair. Wood arm. Upholstered in printed light beige polyester fabric. Loose back and seat cushion. Solid wood frame in dark brown finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Woodsway Swivel Glider Recliner
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 39 × 27 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Sundown Treasure Fire Pit Table
| Weight | 59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.25 × 34.75 × 9.5 in |
| Color | White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Series Features | Ashley Express. Made with virgin high density poly-ethylene material. All with textured grain white finish. P011-776 aluminum fire pit table has battery ignition system (battery included). CSA approved 30, 000 BTU burner. Also includes clear glass beads, burner cover and protective weather cover. |
| Brand | Ashley Furniture |
Decelle Right-Arm Facing Sofa
| Weight | 117 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 78 × 37 in |
| Color | Black/Gray, Putty |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Decelle Left-Arm Facing Corner Chaise
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 36 × 37 in |
| Color | Black/Gray, Putty |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Delafield Power Recliner
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 37.75 × 26 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Entertainment Accessories Fireplace Insert
| Weight | 56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.38 × 46.38 × 20.13 in |
| Color | Black, Black/Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Metal |
| Shade | Dark |
| Series Features | W100-02, 12, 22, 101, 121 fireplace inserts have remote control and battery (CR2025) included and a timer function will automatically turn the unit off within a programmable range from 10 minutes up to 9 hours. W100-02 has 5 levels of flame brightness. Features a removable front frame assembly for placing optional faux glass crystals or natural stone for the flame bed. Ceramic heating element with 6 pre-set thermostat settings. High quality 20W blower fan. Provides up to 4608 BTU/1400W and warms up to 400 sq ft. W100-22 has 4 levels of flame brightness. Features a removable front frame assembly for placing faux glass crystals or natural stone for the flame bed. Lighted embers can be adjusted from orange, blue, purple or auto-cycle for all 3 colors. Infrared heating element with 6 pre-set thermostat settings. Provides up to 5386 BTU/ 1500W and warms up to 1, 000 sq ft. W100-101, 121 fireplace inserts have glowing embers w/5 levels of flame brightness and an infrared heater w/5386 BTU/1500W that warms up to 1, 000 sq/ft of space. There are 7 pre-set thermostat settings and a programmable timer. W100-12 has 5 levels of flame brightness. Realistic looking log set and dynamic glowing embers. Ambient down light with on/off function. Infrared heating element with 6 pre-set thermostat settings. Provides up to 5386 BTU/1500W and warms up to 1, 000 sq ft. Audio speakers built in with Bluetooth connectivity. Touch button controls. |
| Brand | Ashley Furniture |
Nallynx Coffee Table
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.5 × 54 × 5 in |
| Color | Black/Gray, Metallic Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Metal |
| Series Features | Contemporary Design. Features transparent acrylic legs with tempered glass table top. Metal frames with a black powder coat finish. Paired with the coordinating end table to complete the look. |
| Brand | Ashley Furniture |
Lemly Loveseat
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 59 × 40 in |
| Color | Blue, Twilight |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Ballinasloe Left-Arm Facing Sofa
| Weight | 140 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 92 × 37 in |
| Color | Black/Gray, Platinum |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Wittland Dining Table
| Weight | 86 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 53 × 53.13 × 6.75 in |
| Color | Brown/Beige, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Casual contemporary style. Made with Acacia solids, MDF and Acacia veneer. The finish features a rich warm brown undertone balanced nicely with a hint of gray. 50″ round dining table comfortably fits four. The chair frame is made with solid wood and features a cushioned back and seat upholstered with a durable faux brown leather. D374-66 bar cabinet makes entertaining easy with built in stemware racks, wine rack shelving and plenty of storage space for bottles and bar accessories. |
| Brand | Ashley Furniture |













