Leesburg California King Upholstered Bed with Wood Rails
Call for Price
Studio 7H Scaffold for Entertainment Console
Call for Price
Leesburg King Upholstered Bed with Wood Rails
King upholstered bed with wood rails, featuring alabaster fabric with nailhead accents and a rich mahogany finish.
"*" indicates required fields
Description
Leesburg harkens back to an antebellum time when elegant traditional mahogany furnishings with graceful lines set the stage for Southern hospitality and grand occasions. The mixture of rich mahogany with the more casual antique white finish results in an unexpected twist on classic style with a fashion flair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Primary Materials | Hardwoods with Fabric and Nailheads |
|---|---|
| Fabric | 60% Polyester, 40% Cotton |
| Cleaning Code | DC |
| Finish | Leesburg features a rich, traditional mahogany finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers and light physical distressing |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| King sizeNailhead trim in an antique brass finish on headboard and footboardDiamond-tufted headboardFinish: Leesburg features a rich, traditional mahogany finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers and light physical distressingDistressed Fi | Yes |
Additional information
| Weight | 233 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 81.75 × 68 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Traditional/Formal |
| Bed Size | King |
| Collection | Leesburg |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Leesburg Bachelor’s Chest
| Weight | 165.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 36 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Storage |
Leesburg Bedroom Poster Footboard 5/0
Leesburg Bedroom Poster Footboard 6/0-6/6
Leesburg Bedroom Poster Headboard 5/0
Leesburg Bedroom Poster Headboard 6/0-6/6
Leesburg Bedroom Upholstered Footboard 5/0
| Weight | 48.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 65.75 × 18.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional |
| Collection | Leesburg |
| Features | Fabric |
Leesburg Bedroom Upholstered Footboard 6/0-6/6
| Weight | 62.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 81.75 × 18.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional |
| Collection | Leesburg |
| Features | Fabric |
Leesburg Bedroom Upholstered Headboard 5/0
| Weight | 111.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.75 × 64 × 66 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional |
| Collection | Leesburg |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.