Rhapsody King Tufted Bed
King tufted bed upholstered in a multi-dimensional woven ecru fabric, complemented by acanthus-carved base detailing. Finished in a walnut-colored rustic tone and includes headboard, footboard, and rails.
"*" indicates required fields
Grand scale and soft, sweeping lines infuse the statement Rhapsody King Tufted Bed with emotion. Upholstered in a beautifully woven multi-dimensional texture fabric in a creamy Aurora Ecru color with repeated tufting for a plush appearance, the bed is easily mixed with any color scheme. Acanthus leaf carving detail around the base of the bed adds the final touch of classic appeal to this iconic bed. Includes headboard, footboard and rails.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 20% Acrylic, 80% Polyester |
|---|---|
| Bed Frame Opening | 77W x 82D |
| Bed Size | King |
| Carton Height | 52.58 |
| Carton Length | 35.00 |
| Carton Weight | 414.00 |
| Carton Width | 90.00 |
| Depth | 107.50 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Aurora Ecru; Fabric Content: 20% Acrylic, 80% Polyester; Cleaning Code: W (Clean with water-based cleaning agent) |
| Height | 71.50 |
| Levelers | No |
| Material Description | Fabric and Resin |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Aurora-Ecru-SC |
| Metal Distressing | No |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Upholstered Beds |
| Weight Capacity | 500 |
| Width | 85.75 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Medium Wood |
| Weight | 258 |
| Weight | 258 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 107.5 × 85.75 × 71.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Bed Size | King |
| Collection | Rhapsody |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.