Charlotte 5 Drawer Chest
Elm-veneer 5-drawer chest with carved details, tapered legs, and antique pewter ring pulls. Soft-close drawers and a glazed, lightly distressed finish add classic refinement.
"*" indicates required fields
An updated take on old-world elegance, the Charlotte 5 Drawer Chest brings a timeless look of lasting quality to the bedroom. Details like understated carved rosettes, recessed lines, and metal ferrules accent this tall chest’s tapered legs. Soft-close drawers feature metal ring pulls in a Antique Pewter finish reminiscent of matte antique brass. A moderately distressed and glazed finish accents the unique grain and carved details of the elm veneer. Choose a rich, dark Tavern finish or a light, soft Washed Elm finish.
| Weight | 264 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 38 × 53 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Charlotte Tavern |
| Style | Traditional |
| Collection | Charlotte |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Charlotte 5 Drawer Chest
Charlotte Bedside Table
Charlotte Dresser
Charlotte Dresser
Charlotte Nightstand
Charlotte Panel Bed
Charlotte Panel Bed
Charlotte Panel Bed
Related products
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Berkshire Penley Drawer Chest
Boheme Verbena Bachelors Chest
| Weight | 103.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.