CT5019-SD – Charleston 3 Drawer Chest-Sand
"*" indicates required fields
Description
The Charleston Three Drawer Chest is a decidedly modern piece crafted of Saguran raffia, hand woven on the island of Bohol in the central Visayas region of the Philippines. Hand woven from the fibers of the Tipot palm tree this raffia features a rich dimensional depth not found in lesser machine woven grasscloth. Three drawers featuring self-closing drawer glides, tapered legs with chrome plated ferrules, round ring pulls in nickel finish. Tempered glass top included.
Product Details
| Material | Raffia, Gmelina Solids |
|---|---|
| Notes | Gmelina solids with RaffiaThree soft-close drawers with chrome plated hardware. Chrome plated ferrulesIncludes 1/4″ lay-on glass topTip restraint included |
| Volume | 22 cft |
| Weight | 119 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 36 × 32 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.