Lincoln Drawer Chest
"*" indicates required fields
Description
Rooted in architectural simplicity and thoughtful craftsmanship, the Lincoln chest brings structure and sophistication to the bedside. Its Warm Walnut finish and understated gunmetal accents create a subtle detail that stands out. Designed to complement the collection while standing confidently on its own, this chest adds a lasting style to the space.
Product Details
| Collection | Lincoln |
|---|---|
| Carton Volume | 34.483 |
| Carton Weight | 420.200 lb |
Additional information
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Collection | Lincoln |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Lincoln Accent Table
| Dimensions | 13 × 13 × 22 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Arts & Crafts (Prairie-inspired) |
| Collection | Lincoln |
| Features | Storage |
Lincoln Buffet
| Dimensions | 20 × 67 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Lincoln |
| Features | Storage |
Lincoln End Table
| Dimensions | 26 × 20 × 23 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Arts & Crafts (Prairie-inspired) |
| Collection | Lincoln |
| Features | Storage |
Lincoln Pair of Upholstered Dining Chairs
| Dimensions | 24 × 19 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Collection | Lincoln |
| Features | Fabric |
Related products
Americana Modern Bedroom 6 Drawer Chest
Acquisitions Brimley Map Drawer Bachelor’s Chest – Raven Finish
Boheme Verbena Bachelors Chest
| Weight | 103.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.