Lincoln Pair of Upholstered Dining Chairs
"*" indicates required fields
Description
We learned from the best. These Lincoln dining chairs were crafted with inspiration from iconic architect Frank Lloyd Wright, to bring timeless style to the present. Crafted with show-stopping mixed materials and upholstered in stain-resistant performance fabric, the Lincoln chairs never need to sacrifice utility for beauty. Adorned with eye-catching rope accent details, these chairs are everyday works of art. The durability you need, with artisan details you want. It’s all possible with Lincoln.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Lincoln |
|---|---|
| Stocked Cover Options | 619-11 |
| Carton Volume | 9.854 |
| Carton Weight | 59.000 lb |
Additional information
| Dimensions | 24 × 19 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Collection | Lincoln |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Lincoln Accent Table
| Dimensions | 13 × 13 × 22 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Arts & Crafts (Prairie-inspired) |
| Collection | Lincoln |
| Features | Storage |
Lincoln Buffet
| Dimensions | 20 × 67 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Lincoln |
| Features | Storage |
Lincoln End Table
| Dimensions | 26 × 20 × 23 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Arts & Crafts (Prairie-inspired) |
| Collection | Lincoln |
| Features | Storage |
Lincoln Rectangular Coffee Table with Casters
| Dimensions | 25 × 50 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Arts & Crafts (Prairie-inspired) |
| Collection | Lincoln |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.