Ludwig Brown Drawer Chest
"*" indicates required fields
Description
Offering the quintessential mid-century modern profile with clean lines, chamfered edges, and tapered, splayed legs, this drawer chest is designed to coordinate with the different Ludwig beds in the collection. A warm, walnut finish adorns the Ludwig drawer chest, which offers five roomy drawers accented with round, brushed brass pulls. The upper drawer is felt-lined to keep contents protected and in place. Timeless design and high-quality construction ensure the Ludwig drawer chest can be enjoyed by future generations, while a smaller-size scale allows it to fit perfectly in any size bedroom.
Product Details
| Collection | Ludwig |
|---|---|
| Features | Drawer(s) |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Dressers |
| Carton Volume | 20.999 |
| Carton Weight | 146.000 lb |
| Product Weight | 146 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
Additional information
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 30 × 52 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Ludwig |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Ludwig Brown Dresser
Ludwig Brown End Table
Ludwig Brown Nightstand
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 24 × 24 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Ludwig |
| Features | Power |
Ludwig Brown Rectangular Coffee Table
Related products
Americana Modern Bedroom 6 Drawer Chest
Berkshire Penley Drawer Chest
Boheme Verbena Bachelors Chest
| Weight | 103.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.