Modern Loft Sliding Door Chest IML-457-KHK-1
Call for Price
Modern Loft Mirror
Call for Price
Modern Loft Sliding Door Chest
"*" indicates required fields
Description
The Modern Loft collection offers beautiful veneers with a distinctive veneer grain pattern. The aged hardware and clean lines offer a look that is both stylish and timeless.
Product Details
| Adjustable/Removable Shelves | Gives you the flexibility to customize the space to suit you. |
|---|---|
| Cedar Lined Bottom Drawers | Known for its pleasant aroma, cedar absorbs unwanted odors and wards off moths, making it a perfect material to store seasonal linens and clothing! |
| Dovetail Joinery | A construction technique that will ensure long-lasting strength and durability. |
| Felt Lined Top Drawers | The beautiful premium felt lining helps protect delicate items and reduces movement of objects while opening and closing the drawer. |
Additional information
| Dimensions | 19 × 48 × 52 in |
|---|---|
| Brand | Aspen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brown/light |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Loft |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Modern Loft 2 Drawer Nightstand W/ Power
Modern Loft 2 Drawer Nightstand W/ Power
Modern Loft 2 Drawer Nightstand W/ Power
Modern Loft 2 Drawer Nightstand W/ Power
Modern Loft 2 Drawer Nightstand W/ Power IML-450-KHK-1
Modern Loft 5 Drawer Chest
Modern Loft 5 Drawer Chest
Modern Loft 5 Drawer Chest
Related products
Maidstone Tall Chest
| Dimensions | 21 × 42 × 50 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |
Boheme Verbena Bachelors Chest
| Weight | 103.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.