Provence Chest
"*" indicates required fields
Description
Provence consists of a light, weathered finish on Acacia veneer blending easily with most existing home decor. The gentle curves create a soft, relaxing and livable environment. Custom floral detail knob hardware gives a jolt of excitement turning this classic bedroom into a new classic.
Product Details
| Cedar Lined Bottom Drawers | Known for its pleasant aroma, cedar absorbs unwanted odors and wards off moths, making it a perfect material to store seasonal linens and clothing! |
|---|---|
| Dovetail Joinery | A construction technique that will ensure long-lasting strength and durability. |
| Felt Lined Top Drawers | The beautiful premium felt lining helps protect delicate items and reduces movement of objects while opening and closing the drawer. |
| Pullout Valet Rods | Valet rods on both sides of the chest extend to provide a place to hang your clothes and accessories. |
Additional information
| Dimensions | 19 × 38 × 53 in |
|---|---|
| Brand | Aspen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brown/light |
| Style | Traditional |
| Collection | Provence |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Provence 1 Drawer Ns
Provence 1 Drawer Ns
Provence 2 Drawer Ns
Provence 2 Drawer Ns
Provence Bench
Provence Bench
Provence Cal King Rails W/decking
Provence Cal King Rails W/decking
Related products
Maidstone Tall Chest
| Dimensions | 21 × 42 × 50 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |
Addison Andover Six Drawer Chest
Berkshire Penley Drawer Chest
Boheme Verbena Bachelors Chest
| Weight | 103.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.