Provence 2 Drawer Ns
"*" indicates required fields
Description
Provence consists of a light, weathered finish on Acacia veneer blending easily with most existing home decor. The gentle curves create a soft, relaxing and livable environment. Custom floral detail knob hardware gives a jolt of excitement turning this classic bedroom into a new classic.
Product Details
| Canted AC Outlets | The angled electrical outlet provides easy access to power your devices and allows furniture to be placed closer to the wall. |
|---|---|
| Cedar Lined Bottom Drawers | Known for its pleasant aroma, cedar absorbs unwanted odors and wards off moths, making it a perfect material to store seasonal linens and clothing! |
| Felt Lined Top Drawers | The beautiful premium felt lining helps protect delicate items and reduces movement of objects while opening and closing the drawer. |
| Full Extension, Steel Ball Bearing Drawer Slides | Premium full extension, steel ball bearing drawer slides provide quiet, smooth and reliable drawer function. The low friction steel slides are designed to withstand daily use. |
| Pullout Heat Resistant Shelf | This pullout shelf is easy to clean and both heat and water resistant. |
Additional information
| Dimensions | 18 × 26 × 27 in |
|---|---|
| Brand | Aspen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Patine |
| Style | Traditional |
| Collection | Provence |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Provence 1 Drawer Ns
Provence 1 Drawer Ns
Provence 2 Drawer Ns
Provence Bench
Provence Bench
Provence Cal King Rails W/decking
Provence Cal King Rails W/decking
Provence Chest
Related products
Maidstone Nightstand, Woven Jute
Avaline Carmen Three Drawer Nightstand
Love. Joy. Bliss.-Miranda Kerr Home Peony Nightstand
Sanctuary Bedside Table
| Weight | 78.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 29 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.