Small Field Chest
"*" indicates required fields
Description
Perfectly scaled for many jobs in your home, this charming chest has a most unusual raised design on the drawer fronts. Metal mesh is applied just above the drawer front to create a pattern which seems to change as you walk by. Delicate turned legs rise up to rounded pilasters and corners making this just a wonderful piece of eye candy for your home.
Product Details
| Item Weight | 60 |
|---|---|
| Materials | Sustainably Grown Mahogany |
| Dimensions | W:24 x D:16 x H:30 |
Additional information
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 24 × 30 in |
| Brand | Furniture Classics |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Small |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Small Glass Bowl Set
Related products
Americana Modern Bedroom 6 Drawer Chest
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Pure Modern Bedroom Chest With 5 Drawers
Berkshire Penley Drawer Chest
Boheme Verbena Bachelors Chest
| Weight | 103.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.