Chatelet Splatback Side Chair
Call for Price
Chatelet Fretwork Nightstand
Call for Price
Chatelet Dresser
Six-drawer dresser in an aged Paris Vintage white finish, with felt-lined top drawers and cedar-lined bottoms for protected bedroom storage.
"*" indicates required fields
Description
Inspired by timeless farm style antiques found in the little castles of Old World Europe, the Chatelet Dresser is filled with character and timeless charm. The Paris Vintage finish is an aged vintage white with softness and character. Crafted of Poplar and Hardwood Solids, the six-drawer dresser features a drop-in felt lining for the top two drawers, and the bottom two drawers are cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 43.50 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 286.70 |
| Carton Width | 72.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 27W x 13.75D x 8.25H |
| Drawer Handle Finish | Burnished Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 40.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan and Cedar Veneers, Resin, Felt Panel and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 6 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 241.6 |
Additional information
| Weight | 241.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68 × 40.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.