Chatelet Fretwork Nightstand
Elegant nightstand with intricate fretwork over antique mirror and burnished bronze pulls, featuring three wallpaper-lined drawers and a built-in electrical outlet. Crafted with pecan veneer in a light wood finish.
"*" indicates required fields
SKU:
5351-90016
Category: Nightstands
Tags: Brown, Hooker Furnishings, Light Wood, Nightstands, Power
Description
Create a bedroom retreat of unsurpassed romance with the Chatelet Fretwork Nightstand with its exquisite Caramel Froth and Parish Vintage finishes with intricate fretwork over antique mirror and generously scaled, burnished bronze drawer pulls inspired by antiques. All three drawers are wallpaper lined. Convenient electrical outlet included.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 27.75W x 12.25D x 5.5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 27.75W x 14.25D x 5.75H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Bulb Type | Incandescent Bulb |
| Carton Height | 36.50 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 165.20 |
| Carton Width | 41.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Burnished Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 33.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan Veneer, Resin, Anqitue Mirror, Wallpaper and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Voltage | 120 volts |
| Wattage | 7.5 watts |
| Width | 37.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, wormholes, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 137.7 |
Additional information
| Weight | 137.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 37 × 33 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
| Features | Power |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.