L2566-84 Galvin Sofa
Call for Price
AEA-731-1 - Jennings Console Table (Glass)
Call for Price
Heritage Bedside Table
Artisan-crafted in the USA from solid maple, this bedside table offers six hand-applied finishes and hardware options.
"*" indicates required fields
SKU:
2015-0271Z-AUBURN-APRINGPULL
Category: Nightstands
Tags: Auburn Maple, Bassett Furniture, Brown, Nightstands
Description
The perfect spot for a bedside lamp and book, this BenchMade Maple Bedside Table brings with it quality American craftsmanship. Each table is hand-crafted from solid maple, finished in your choice of 6 hand-applied finishes to enhance the natural wood grain. Match the base to the top, or choose two finishes. Visit a store for different hardware options, including knobs and ring pulls.
Additional information
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 25 × 26.8 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Auburn Maple |
| Style | Transitional |
| Collection | Heritage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Heritage Bureau
Heritage Bureau
Heritage Bureau
Heritage Bureau
Heritage Chest
Heritage Chest
Heritage Chest
Heritage Chest
Related products
Saybrook Nightstand 4
| Brand | Mavin |
|---|---|
| Color | Bronze, Brown |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Cherry Park Open Night Stand
Plank Road Blair Nightstand
Sanctuary Bedside Table
| Weight | 78.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 29 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.