Rhapsody Three Drawer Nightstand
Traditional three-drawer nightstand in a walnut-colored rustic finish with carved details and bun feet. Includes a cedar-lined bottom drawer, rear receptacle for electronics, and an under-mounted light.
"*" indicates required fields
The Rhapsody Three Drawer Nightstand brings together classic style elements and a relaxed, rustic finish in an impassioned marriage of casual opulence. Exuberant design motifs such as an acanthus leaf molding around the base, column motifs on the edge of the case and ornate bun feet infuse the piece with emotion. The walnut-colored finish is inspired by the rustic nature of reclaimed woods in beautiful patinas. The three drawers include a cedar-lined bottom drawer. On the back is a convenient receptacle for use with electronic devices, and a light that illuminates from the bottom of the nightstand offers ambience.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Bulb Type | Incandescent Bulb |
| Carton Height | 31.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 157.00 |
| Carton Width | 38.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 24.25W x 13.5D x 5.75H |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Voltage | 120 volts |
| Wattage | 7.5 watts |
| Width | 34.50 |
| Wood Distressing Type | Rasping, wormholes, cow-tailing, hand planking |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 132.28 |
| Weight | 132.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 34.5 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rhapsody |
| Features | Power |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Casual Dining Rhapsody Rectangle Dining Table Base
Casual Dining Rhapsody Rectangle Dining Table Top
Casual Dining Rhapsody Round Dining Table Base
Casual Dining Rhapsody Round Dining Table Top
Casual Dining Rhapsody Round Urn Table Top
Rhapsody 60 in. Round Dining Table
Rhapsody 72” Credenza
| Weight | 268.97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 72 × 42.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rhapsody |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.