Rhapsody Five Drawer Chest
Traditional five-drawer chest in a walnut-colored rustic finish with acanthus and column details. Bottom drawer is cedar-lined for fresh storage.
"*" indicates required fields
Description
The Rhapsody Five Drawer Chest brings together classic style elements and a relaxed, rustic finish in an impassioned marriage of casual opulence. Exuberant design motifs such as acanthus leaf molding around the base, column motifs on the sides of the case and ornate bun feet infuse the piece with emotion. The walnut-colored finish is inspired by the rustic nature of reclaimed woods in beautiful patinas. The bottom drawer is cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 30.25W x 13.75D x 3.75H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 30.25W x 13.75D x 9H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| 3rd-5th Row Drawer Dimensions | 30.25W x 13.75D x 9.25H |
| 3rd-5th Row Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Carton Height | 60.25 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 259.04 |
| Carton Width | 46.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 60.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 5 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 43.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, wormholes, cow-tailing, hand planking |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 223.77 |
Additional information
| Weight | 223.77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 43 × 60.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rhapsody |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Casual Dining Rhapsody Rectangle Dining Table Base
Casual Dining Rhapsody Rectangle Dining Table Top
Casual Dining Rhapsody Round Dining Table Base
Casual Dining Rhapsody Round Dining Table Top
Casual Dining Rhapsody Round Urn Table Top
Rhapsody 60 in. Round Dining Table
Rhapsody 72” Credenza
| Weight | 268.97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 72 × 42.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rhapsody |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.