Casual Dining Rhapsody Round Urn Table Top
Call for Price
Rhapsody Rectangle Dining Table
Call for Price
Rhapsody 60 in. Round Dining Table
60 in. round dining table with a classical urn-shaped base and walnut-colored rustic finish. Seats up to six; crafted from mixed wood veneers.
"*" indicates required fields
Description
The breathtaking 60-inch Rhapsody Round Dining Table brings together classic design elements, grand scale and a relaxed rustic finish to create an impassioned marriage of casual opulence for your dining setting. The classical urn-shaped base anchors the piece in old world charm, while the walnut-colored finish inspired by the rustic nature of reclaimed woods in beautiful patinas updates it for today’s relaxed styles. Will seat up to six guests.
Product Details
| Primary Materials | Pecan, Hickory, Ash, Black Walnut and Maple Veneers with Resin |
|---|---|
| Will seat up to six guestsSingle Pedestal TableFinish: Walnut Colored Rustic FinishDistressed Finished: Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes | Yes |
| Finish | Walnut Colored Rustic Finish |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
Additional information
| Weight | 264.56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rhapsody |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Casual Dining Rhapsody Rectangle Dining Table Base
Casual Dining Rhapsody Rectangle Dining Table Top
Casual Dining Rhapsody Round Dining Table Base
Casual Dining Rhapsody Round Dining Table Top
Casual Dining Rhapsody Round Urn Table Top
Rhapsody Bunching Curio
Rhapsody Executive Desk
| Weight | 418.88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 74 × 31 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rhapsody |
| Features | Leather |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.